Rozpakowanie i przygotowanie nowego mieszkania do zasiedlenia

przygotowywanie nowego mieszkania

Odbiór mieszkania od dewelopera czy poprzedniego właściciela jest jak początek nowego rozdziału w życiu. Z jednej strony to wydarzenie ekscytujące, z drugiej – może być źródłem stresu. W końcu trzeba kupić nowe rzeczy do domu, rozpakować meble, akcesoria i ubrania oraz oswoić się z nowym miejscem. Przeczytaj kilka porad, które ułatwią Ci wszystkie te zadania.

Odbiór techniczny mieszkania

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania? Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy wszystko zgadza się z umową. Na odbiór mieszkania możesz stawić się z przydatnym oprzyrządowaniem: miarką, kątownikiem, poziomicą, piłeczką. Dzięki nim sprawdzisz, czy ściany i podłogi są proste. Zwróć też uwagę, czy na suficie i wokół okien nie ma na ścianach plam i przebarwień, które świadczą o wilgoci/ przecieku. Następnie wraz z przedstawicielem firmy deweloperskiej lub poprzednim właścicielem musicie zatwierdzić i podpisać protokół odbioru lokalu mieszkalnego.

Co kupić do nowego mieszkania?

Lista zakupów do nowego mieszkania zależy oczywiście od tego, co już masz. Zakładając, że nie potrzebujesz mebli, w pierwszej kolejności zaopatrz się w przydatne rzeczy do domu, konieczne do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Lista elementarnego wyposażenia mieszkania musi obejmować:

  • akcesoria łazienkowe/przybory do higieny, w tym kosmetyki, ręczniki, szczoteczki do zębów, itp.
  • przybory kuchenne, przede wszystkim talerze, kubki, sztućce, ściereczki, ręczniki papierowe, w następnej kolejności przydadzą się naczynia i akcesoria do gotowania,
  • pościel,
  • oświetlenie – jeśli nowo zakupione mieszkanie nie jest wyposażone w lampy i żyrandole, to jedna z pierwszych rzeczy do domu, które musisz kupić,
  • wieszak na okrycie wierzchnie do przedpokoju i pojedyncze wieszaki do szafy.

Od czego zacząć rozpakowywanie w nowym mieszkaniu?

Pewnie masz ze sobą górę pudeł, worków, pakunków i nie wiesz, od czego właściwie zacząć. Otóż lista rzeczy do rozpakowania w pierwszej kolejności powinna zawierać to, co przyda Ci się od razu lub następnego dnia. Książki, płyty i bibeloty zostaw na sam koniec, a zacznij od ubrań, kosmetyków, rzeczy do kuchni i łazienki. Ponadto jeśli masz dziecko – zacznij od aranżacji jego nowego pokoju, co pozwoli mu się szybciej zadomowić.

Przydatne rzeczy do domu, które sprawią, że szybko poczujesz się jak u siebie

Przeprowadzka do nowego lokum wymaga oswojenia się z sytuacją. W niektórych przypadkach niestety w grę wchodzi głęboka tęsknota za dawnym mieszkaniem… Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby nowe miejsce stało się domem, w którym miło się mieszka i do którego chętnie się wraca.

 Jak najszybciej postaraj się więc oswoić nowe wnętrza. Spraw aby było przytulne – pewnie masz ze sobą wiele pamiątek ze starego mieszkania lub ulubionych akcesoriów, np. poduszki, koce, kubek, kapcie – najlepiej od razu je rozpakuj, żeby poczuć się jak u siebie. Dobrym pomysłem jest też zadbanie o przyjemny zapach wnętrz, w czym pomocne są odświeżacze powietrza lub świece. Jeśli zaś w przeprowadzkowym rozgardiaszu kusi Cię, żeby na obiad zamówić pizzę, zrezygnuj z tego pomysłu i postaraj się zrobić przynajmniej coś prostego, ale własnego –zjedzenie domowego posiłku (nawet siedząc na podłodze) sprawi, że od razu zrobi się bardziej swojsko.

Przeczytaj również:

Jak zaplanować przeprowadzkę?

Dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę przeprowadzkową?