Przygotowania do przeprowadzki

przygotowanie do przeprowadzki

O czym pamiętać przy przeprowadzce? Jeśli z wyprzedzeniem zrobisz dobry plan, pakowanie i transport będą szybkie, a koszty – niewielkie. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci zadanie.

Przeprowadzka – od czego zacząć?

Jeśli przenosisz się do własnego mieszkania albo domu, przeprowadzka wymaga wielu formalności, takich jak przemeldowanie, wymiana dokumentów, wypowiedzenie umów dotyczących dostaw usług, powiadomienie banku czy firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli zaś wynajmujesz mieszkanie na określony okres czasu, upewnij się, że wszystkie warunki umowy są uzgodnione z właścicielem mieszkania, ustal z nim dokładny termin przyjazdu, a ponadto zmień adres korespondencyjny. Najlepiej już kilka miesięcy przed przeprowadzką zrób listę formalności, gdyż niektóre procedury trwają wiele tygodni.

Przeprowadzka – jak się spakować?

Porady dotyczące przeprowadzki zazwyczaj skupiają się na pakowaniu, bo choć na pozór wydaje się proste, niestety łatwo się pogubić w gąszczu rzeczy gromadzonych przez wiele ostatnich lat.

Pakowanie mebli i akcesoriów domowych wymaga szczególnej ostrożności i zabezpieczenia przed uderzeniami i zarysowaniami. Zaopatrz się więc w folie zwykłe (najlepiej o dużych gabarytach), bąbelkowe, pianki, styropian, kartony, ręczniki papierowe. Żeby nie wydawać dodatkowych pieniędzy, możesz poprosić o ich odkładanie w pobliskim sklepie czy hurtowni. Przyda Ci się też gruba, mocna taśma klejąca i sznurki. Meble dokładnie zabezpiecz foliami i pianką polietylenową. Pamiętaj, że pakując naczynia, musisz każdy element owinąć osobno, np. w kilka warstw ręczników papierowych, serwetek czy pianek. Delikatne rzeczy powinny być umieszczane w sztywnych pudłach – worki są zbyt słabym zabezpieczeniem.

Pakowanie książek, płyt, segregatorów i papierów również przebiegnie szybciej, jeśli wcześniej zaopatrzysz się w pudła. Nie powinny być jednak zbyt duże, bo okażą się bardzo ciężkie do przenoszenia. Najlepiej opisz je, żeby wiedzieć, co i gdzie dokładnie się znajduje. Postaraj się nie upychać książek do toreb, bo w ten sposób możesz łatwo pozaginać strony czy miękkie okładki.

Dylematem wielu osób, które czeka przeprowadzka, jest to, jak się pakować, żeby nic nie zgubić? Otóż musisz pamiętać o porządku. Błędem jest wrzucanie drobnych rzeczy do wielkich worków, w których nie tylko mogą się uszkodzić, ale też „zniknąć”. Przeznacz na pakowanie co najmniej kilka dni, segregując rzeczy według kategorii albo pomieszczeń i opisz je etykietami, np. „łazienka”, „sypialnia”, „kuchnia”, itp. Tak, żeby po dotarciu do miejsca zamieszkania móc wykładać wszystko na półkach i w szafach. Przeanalizuj, co chcesz wziąć do nowego lokum i przemyśl, jak się pakować, by przeprowadzka była jak najmniej problematyczna.

O czym pamiętać przy przeprowadzce? Kilka końcowych wskazówek

Gdy jesteś osobą z tendencją do chomikowania niepotrzebnych szpargałów, przeprowadzka to dobry moment, żeby części z nich bez sentymentów się pozbyć. Nie ma sensu przenosić ze sobą rzeczy, które nie są już Ci potrzebne, od dłuższego czasu ich nie używasz i zwyczajnie zaśmiecają Ci mieszkanie. Ponadto na kilka tygodni przed zmianą miejsca zamieszkania warto zrobić czyszczenie zapasów – dotyczy to jedzenia, kosmetyków albo środków czystości, które będą dodatkowym ciężarem na czas zmiany lokum.

Pamiętaj także, że dobrze jest spakować bagaż podręczny, aby mieć przy sobie najcenniejsze rzeczy: pieniądze, dokumenty, biżuterię, wartościowe pamiątki i wszystko, czego zgubić nie możesz. Im lepiej i wcześniej wszystko zorganizujesz, tym przeprowadzka będzie szybsza i mniej stresująca.

Przeczytaj również:

Jak zaplanować przeprowadzkę?

Dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę przeprowadzkową?